فایل کامل(تحقیق درباره شناخت مختصرى از زندگانى امام هادى علیه السلام)

به وب سایت دانلود و دریافت فایل های درسی آموزشی خوش آمدید اکنون مشخصات فایل تحقیق درباره شناخت مختصرى از زندگانى امام هادى علیه السلامرا مشاهده می نمایید
تحقیق درباره شناخت مختصرى از زندگانى امام هادى علیه السلام|1757159|tw|امام هادی علیه السلام, زندگانی امام هادی علیه السلام,تحقیق درباره شناخت مختصری از زندگانی امام هادی علیه السلام

این محصول در قالب ورد (WORD) و قابل ویرایش در 30 صفحه تهیه شده است. در بخش زیر برای اطلاع بیشتر از محتویات این فایل و اطمینان از خرید، مطالب چند صفحه آورده شده است. با مطالعه این بخش با اطمینان بیشتر خرید کنید.

لینک دانلود پایین صفحه

امام ابوالحسن على النقى الهادى» - عليه السلام - پيشواى دهم شيعيان، در نيمه ذيحجه سال 212 هجرى در اطراف مدينه در محلى به نام «صريا» به دنيا آمد(1). پدرش پيشواى نهم، امام جواد - عليه السلام - و مادرش بانوى گرامى «سمانه» است كه كنيزى با فضيلت و تقوا بود (2).

مشهورترين القاب امام دهم، «نقى» و «هادى» است، و به آن حضرت «ابوالحسن الثالث» نيز مى‏گويند (3).

امام هادى - عليه السلام - در سال 220 هجرى پس از شهادت پدر گراميش برمسند امامت نشست و در اين هنگام هشت ساله بود. مدت امامت آن بزرگوار 33 سال و عمر شريفش 41 سال و چند ماه بود و در سال 254 در شهر سامرّأ به شهادت رسيد.

خلفاى معاصر حضرت

امام هادى در مدت امامت خود با چند تن از خلفاى عباسى معاصر بود كه به ترتيب زمان عبارتند از:

1 - معتصم، برادر مأمون (217 - 227) (4)

2 - واثق، پسر معتصم (227 - 232).

3 - متوكل، برادر واثق (232 - 248).

4 - منتصر، پسر متوكل (6 ماه).

5 - مستعين، پسر عموى منتصر (248 - 252).

6 - معتزّ، پسر ديگر متوكل (252 - 255).

امام هادى در زمان خليفه اخير مسموم گرديد و به شهادت رسيد و در خانه خود به خاك سپرده شد.

اوضاع سياسى، اجتماعى عصر امام

اين دوره از خلافت عباسى ويژگيهاى دارد كه آن را از ديگر دوره‏ها جدا مى‏سازد ذيلاً به برخى از اين ويژگيها اشاره مى‏كنيم:

1 - زوال هيبت و عظمت خلافت: خلافت، چه در دوره اموى و چه در دوره عباسى، براى خود هيبت و جلالى داشت، ولى در اين دوره بر اثر تسلط تركان و بردگان بر دستگاه خلافت، عظمت آن از بين رفت و خلافت همچون گويى به دست اين عناصر افتاد كه آن را به هر طرف مى‏خواستند پرتاب مى‏كردند، و خليفه عملاً يك مقام تشريفاتى بود، ولى در عين حال هر موقع خطرى از جانب مخالفان احساس مى‏شد خلفا و اطرافيان و عموم كارمندان دستگاه خلافت، در سركوبى آن خطر نظر واحدى داشتند.

2 - خوش گذرانى و هوسرانى درباريان: خلفاى عباسى در اين دوره به خاطر خلأى كه بر دستگاه خلافت حكومت مى‏كرد، به شب نشينى و خوش گذرانى و ميگسارى مى‏پرداختند و دربار خلافت غرق در فساد و گناه بود. صفحات تاريخ اخبار شب نشينيهاى افسانه‏اى آنان را ضبط نموده است.

3 - گسترش ظلم و بيدادگرى و خودكامگى: ظلم و جور و نيز غارت بيت المال و صرف آن در عياشيها و خوشگذرانيها جان مردم را به لب آورده بود.

4 - گسترش نهضتهاى علوى: در اين مقطع از تاريخ، كوشش دولت عباسى بر اين بود كه با ايجاد نفرت در جلامعه نسبت به علويان، آنها را تارو مارو سازد. هر موقع كوچكترين شبحى از نهضت علويان مشاهده مى‏شود، برنامه سركوبى بى رحمانه آنان آغاز مى‏گشت، و علت شدت عمل نيز اين بود كه دستگاه خلافت با تمام اختناق و كنترلى كه برقرار ساخته بود، خود را متزلزل و ناپايدار مى‏ديد و از اين نوع نهضتها سخت بيمناك بود.

شيوه علويان در اين مقطع زمانى اين بود كه از كسى نامى نبرند و مردم را به رهبرى «شخص برگزيده‏اى از آل محمد» دعوت كنند، زيرا سران نهضت مى‏ديدند كه امامان معصوم آنان، در قلب پادگان نظامى «سامرّأ» تحت مراقبت و مواظبت مى‏باشند و دعوت به شخص معين مايه قطع رشته حيات او مى‏گردد. اين نهضتها و انقلابها بازتاب گسترش ظلم و فشار بر جامعه اسلامى در آن عصر بود و نسبت مستقيمى با ميزان فشار و اختناق داشتمطالب دیگر:
📃دانلود پاورپوینت راهنمای نظارت برسامانه های تأمین آب آشامیدنی📃دانلود پاورپوینت مباحث کلی دين شناسي نبوت امامت📃دانلود پاورپوینت دوره توجیهی بدو خدمت📃دانلود پاورپوینت دستورالعمل تکميل دفتر مراقبت ممتد مادران "ازدوران پيش از بارداري تا پس از بارداري ”📃دانلود پاورپوینت دستور زبان فارسی📃دانلود پاورپوینت دروغ📃دانلود پاورپوینت درس اصول حسابداري و هزينه يابي📃دانلود پاورپوینت دارو📃دانلود پاورپوینت خوف و رجاء📃دانلود پاورپوینت خواص عسل📃دانلود پاورپوینت خشم در كودكان خشم چيست و چه چيزهايي ما را عصباني ميكند📃مقاله تحلیل عددی و تجربی رشد ترک در صفحات آلومینیومی نازک با ترمیم یکطرفه از جنس مواد مرکب📃مقاله زبان اصلی Radar Cross Section (RCS) For An Airplane📃دانلود پاورپوینت حقوق و تکالیف مردم در قانون مدیریت خدمات کشوری📃دانلود پاورپوینت حرکت بدن📃دانلود پاورپوینت جنسیت📃دانلود پاورپوینت جشنواره آموزشی شهید مطهری دانشگاه علوم پزشکی بابل📃دانلود پاورپوینت جداسازی و شناسایی ترکیبات آلی📃دانلود پاورپوینت روشهای مختلف انجماد زدائی در فرآورده های دریائی📃دانلود پاورپوینت با موضوع سلول و اندامكهاي داخل سلول📃دانلود پاورپوینت سختی گیر رزینی📃دانلود پاورپوینت انواع پرتوهای یونیزان📃دانلود پاورپوینت رهیافت های کمی به مدیریت (مدیریت کمی)📃دانلود پاورپوینت تضمين كيفيت در آزمايشگاه مواد مخدر📃دانلود پاورپوینت تشخیص های افتراقی ونشانه های عمومی در مسمومیتها